سبد خرید

مدیریت و نگهداری از وبسایت

مدیریت و نگهداری از وبسایت

هر وبسایتی پس از راه‌اندازی نیازمند نگهداری و پشتیبانی دارد. مدیریت و نگهداری از وبسایت نیز امری ضروری است و باید آن را در نظر داشت. شما برای این موضوع چه فکری کزده اید؟ آیا مدیریت وبسایت خود را به شخصی محول می‌کنید؟ اقدام درست در این زمینه چیست؟


مدیریت و نگهداری از وبسایت

اینکه مدیریت و نگهداری از وبسایت ضروری است کاملا درست است. زیرا هیچ وبسایتی بدون مدیریت و برنامه‌ریزی دقیقا کار از پیش نمی‌برد و ممکن است به زودی نابود شود. اما اینکه این وظیفه را خود برعهده بگیریم یا به شخصی بسپاریم مستلزم آگاهی از نحوه مدیریت و نگهداری آن است. به هر حال به عنوان صاحب وبسایت باید بدانید چه کارهایی باید انجام شود و جزء ملزومات مدیریت و نگهداری از وبسایت است.


1- از پایگاه داده نسخه پشتیبان تهیه کنید.

Database  مدیریت و نگهداری از وبسایت

یکی از موارد مهم در مدیریت و نگهداری از وبسایت، برنامه ریزی دقیق برای تهیه بک‌آپ یا نسخه پشتیبان از وبسایت است. آیا می‌دانید اگر به هر دلیلی وبسایتتان از بین برود و نسخه پشتیبانی در کار نباشد، کل زحماتتان هدر رفته؟ برای همین منظور است که همیشه اولین توصیه ما بک‌آپ گرفتن از سایت است.

پایگاه داده مهم‌ترین نقش را در وبسایت ایفا می‌کند زیرا تمامی اطلاعات شما بصورت جدولی در آن قرار می‌گیرد.


2- وبسایت خود را مرتب بررسی کنید.

checkup  مدیریت و نگهداری از وبسایت

برای اینکه بتوانید همیشه عیب‌یابی کنید باید مرتب وبسایت را مورد بررسی قرار دهید. یکی از اصول مدیریت و نگهداری از وبسایت همین امر تحلیل و بررسی است تا نواقص و مشکلات آن را در اختیارتان قرار می‌دهند.


3- سرعت وبسایت را تحت نظر قرار دهید.

speed  مدیریت و نگهداری

یکی از فاکتورهای اساسی در مدیریت و نگهداری ، نظارت بر سرعت سایت است. اگر وبسایت شما سرعت خوبی نداشته باشد و در عرض چند ثانیه اول نمایان نشود، کاربران آن را ترک خواهند کرد و دیگر هم سراغی از شما نمی‌گیرند


speed  مدیریت و نگهداری
speed مدیریت و نگهداری

4- لینک‌های خراب و شکسته را شناسایی کنید.

broken link  مدیریت و نگهداری

به دلایل مختلفی مانند جابه‌جایی امکان از بین رفتن و خراب شدن برخی لینک‌های وبسایت وجود دارد. در این زمان با خطای ۴۰۴ مواجه می‌شوید که این موضوع هم از نگاه کاربر و هم گوگل برای شما امتیاز منفی به همراه دارد. برای اینکه بتوانید این مشکلات را همیشه متوجه شوید و شناسایی کنید می‌توانید از ابزار Webmaster tools کمک بگیرید. اگر وبسایتتان را درون آن ثبت کرده باشید، تمامی خطاهای موجوذ را به شما متذکر خواهد شد .


5- هسته ، قالب و افزونه‌ها را همیشه بروز نگه دارید.

Update  مدیریت و نگهداری

این موضوع به عنوان یک مسئله امنیتی محسوب می‌شود که در امر مدیریت و نگهداری از وبسایت بسیار فایده دارد. وقتی نسخه جدیدی روی کار می‌آید یعنی اشکالاتی در نسخه‌های قبلی کشف شده که در نسخه جدید آن را برطرف می‌کنند. شما نیز برای حفاظت از وبسایتتان باید از آن‌ها تبعیت کرده و بروزرسانی انجام دهید.


6- مراقب دیدگاه‌های اسپم باشد.

مدیریت و نگهداری از Comment

برخی دیدگاه‌ها بصورت اسپم ارسال می‌شوند و شما باید به صورت جدی با آن‌ها مقابله کنید.7- بر امنیت وبسایت نظارت مستمر داشته باشید.

Security  مدیریت و نگهداری از وبسایت

امری دیگری که در مدیریت و نگهداری از وبسایت بسیار مهم است، امنیت وبسایت است. از همان ابتدای فعالیت باید حواستان به امنیت و حفظ آن باشد. بسیاری از عوامل مخرب در کمین هستند تا شما را از عرصه خارج کنند


8- بهینه سازی جداول پایگاه 

شما در حین فعالیت‌هایتان ممکن است بارها قالب وبسایت را تغییر دهید یا افزونه‌های متعددی را نصب و حذف کنید. این از نگاه شما حذف می‌شود اما به صورت جدولی در پایگاه داده جا خوش می‌کند.


9- تصاویر را بهینه سازی کنید.

Image  مدیریت و نگهداری از وبسایت

یکی دیگر از روش‌های مدیریت و نگهداری از وبسایت توجه و بهینه کردن تصاویر موجود است. بهترین راه‌حل فشرده‌سازی تصاویر است. این عمل به سرعت وبسایت کمک چشمگیری می‌کند و از طرفی حجم کمتری را در هاست اشغال می‌نماید


10- بررسی فرم‌های موجود در سایت 

مطمئنا در وبسایت شما فرم‌های مختلفی برای تماس، استخدام و… موجود است. برای مدیریت و نگهداری از وبسایت باید به این فرم‌ها توجه کنید. آن‌ها را مرتب چک کنید تا از کار نیفتند. کاربران از این طریق با شما ارتباط برقرار می‌کنند و اگر نتوانند با آن کار کنند مطمئنا ناامید خواهند شد.


11-تجزیه و تحلیل وبسایت

بهترین ابزار برای بررسی کامل و تجزیه و تحلیل عملکرد سایت، گوگل آنالیتیکس است. لطفا وبسایت خود را از همان ابتدا در این سرویس ثبت کنید و به صورت منظم و طبق یک برنامه زمانبندی آن را بررسی کنید.


12- بروزرسانی محتوای وبسایت 

محتوایی که تولید می‌کنید قرار نیست برای همیشه به همان شکل باقی بماند. نوشته‌های شما نیز نیازمند بروزرسانی هستند. این موضوع را نیز باید با تدبیر و یک جدول زمانبندی مدیریت کنید.


13- بررسی سئوی نوشته‌ها 

برای مدیریت و نگهداری از وبسایت موظف هستید سئوی نوشته‌های سایت را نیز بررسی کنید.


 در نهایت :

برای اینکه بتوانیم یک وبسایت حرفه‌ای با عملکردی عالی داشته باشیم باید مدیریت و نگهداری از وبسایت را جدی بگیریم

. موارد ذکر شده تمام آن مراحلی است که باید طی کنید. اگر خودتان مدیریت سایت را بر عهده دارید یا به فرد دیگری سپرده‌اید، با رعایت کردن اصول بالا وبسایتی بهینه را بسازید.

این مطلب را می پسندید ؟

ما خیلی بیشتر از این مطلب داریم که از خواندن آن لذت میبرید ! به مشترکین ما بپیوندید.

با وارد کردن ایمیل خود ، با شرایط خدمات و خط مشی رازداری ما موافقت می کنید.

مطالب مرتبط